تبلیغات
تجارب آموزشی - مدارس هوشمند

تاریخ:یکشنبه 10 اردیبهشت 1391-09:20 ق.ظ

مدارس هوشمند

فناوری در حال ایجاد تغییراتی چشمگیر در کلاس های درس است و یادگیری دیگر به هیچ وجه مانند گذشته نیست. روزهای گچ و تخته سیاه و حتی قلم و مداد گذشته و لپ تاپ ها، پروژکتورهای دیجیتال، تبلت ها، تخته های الکترونیکی جایگزین آنها می‌شود و خدا می‌داند بعدها چه چیزهای دیگری جایگزین آنها خواهد شد.

 

طی دهه های اخیر، آموزش و پرورش مدرن تکامل یافته و به آمیزه ای از روش های مدرن و وسایل کمک آموزشی که رهاورد فناوری دیجیتال است تبدیل شده است. یکی از جدیدترین پیشرفت های آموزشی که تأثیری مهم بر محیط کلاس درس داشته تخته های الکترونیکی است. با افزایش خطوط ارتباطی بین معلم و دانش آموز وبا کمک اشکال جدید رسانه ها و تکنیک های تعاملی، داشن آموزان قادرند از آموزشی غنی تر و جامع تر بههر مند شوند.


شاید بپرسید چطور؟


oaftobark.mihanblog

معلم ها می توانند تصاویر، مقالات و ویدئوهایی با کیفیت عالی را به همراه لینک های گوناگون دیگر روی تخته الکترونیکی نمایش دهند و از آن برای تفهیم بهتر مطالب درسی بهره بگیرند. با استفاده از مطالب خارجی، مانند اینترنت، فعالیت های کلاسی فقط به کتاب درسی یا حتی تجارب معلم محدود نمی شود، بلکه دانش آموزان می توانند به اطلاعات بیشماری که در منبعی غنی مانند اینترنت موجود است دسترسی داشته باشند. و بنابراین، با هدایت و راهنمایی عالمانه معلم، می توان از منابعی مثل اینترنت به عنوان ابزارهای آموزشی بسیار کارآمد استفاده کرد.

کارهای کلاسی را می توان به راحتی و از طریق سیستم وایرلس به لپ تاپ دانش آموز منتقل کرد. به این ترتیب، یک محیط یادگیری کاملاً مشارکتی ایجاد می گردد. این به اشتراک گذاری همچنین به معلم اجازه می دهد که تا حدودی بر آنچه دانش آموزان روی صفحه رایانه خود مشاهده می کنند کنترل داشته باشد؛ مثلاً اطمینان حاصل کند که دانش آموزان در حین درس، حواسشان پرت نشود و به مشاهده وب سایت های دیگر نپردازند. به همین ترتیب، امکانات جدیدی در حیطه آزمون و تکلیف دهی به دانش آموزان فراهم شده است. آزمون ها و آزمون های کوتاه را می توان به آسانی دانلود کرد و بعد از پاسخ دادن به سؤالات، آنها را به معلم منتقل نمود.

فناوری صفحه لمسی بهره گیری از اشکال جدید مشارکت در فعالیت های کلاسی را امکان پذیر می سازد. با استفاده از قلم یا انگشت، هم دانش آموزان و هم معلم می توانند مفاهیم پیچیده را در قالب تصاویر متحرک روی صفحه نشان دهند. این امر به شکوفایی استعداد و خلاقیت دانش آموزان در زمینه مطالب درسی هم کمک می کند و روشی قوی برای ارتباط با دانش آموزان و آموزش آنها است.

 

oaftobark.mihanblogبرخی از تخته های الکترونیکی پیشرفته تر، به همراه بسته های نرم افزاری ارائه می گردند که ابزارهایی اضافی را برای معلم ها فراهم می سازند. به عنوان مثال، تخته الکترونیکی  دارای یک نرم افزار طراحی اولیه، یک کتابخانه محتوا و نرم افزار مدیریت کلاس درس استکه امکانات و منابع به مراتب بیشتری را در اختیار دانش آموزان قرار می دهد.


مانع اصلی استفاده از دستگاه های جدید در کلاس درس حفظ ارزش‌های سنتی است که از نظام آموزشی انتظار داریم، برای مشارکتی کردن منابع، فرصت ها، و ابزارهایی که قبلاً موجود نبودند، برای آینده سازان و نسل های بعدی انعطاف بیشتری نشان دهدنوع مطلب : عمومی